dr hab. n. o zdr. Elżbieta Skorupska

skorupska(at)ump.edu.pl

p.o. Kierownika Zakładu Fizjoterapii

Fizjoterapeuta, Certyfikowany terapeuta inwazyjnych technik w fizjoterapii (Universytet Castilla La-Mancha, Toledo, Hiszpania). Autor wielu publikacji o zasięgu międzynarodowym. Pierwszy autor zgłoszenia patentowego nr P.403467 pt. „Przyrząd do badania mięśni poprzecznie prążkowanych” oraz sposób diagnozowania bólu mięśniowo-powięziowego z wykorzystaniem przyrządu do badania mięśni poprzeczni prążkowanych, autorstwa Skorupska E, Rychlik M, Pawelec W. przedstawione do oceny na Międzynarodowych Targach Nowych Technologii uzyskało następujące nagrody:

Srebrny Medal Brussels Innova, the International Exhibition of Innovation, Entrepreneurship and New Technologies 14-16.11.2013

Brązowy medal Concours Lépine International Paris (30.04-11.05.2014, Francja)

Złoty medal na Euroinvent European Exhibition of Creativity and Innovation (22-24.05.2014 Iasi, Rumunia),

Złoty medal z wyróżnieniem na 29th Invention and New Product Exposition INPEXY (18.06.2014, Pittsburgh, PA)

Dyplom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dla macierzystych uczelni badaczy zaangażowanych w pracę nad projektem pt. „Przyrząd do badania mięśni poprzecznie prążkowanych oraz sposób diagnozowania bólu mięśniowo-powięziowego z wykorzystaniem przyrządu do badania mięśni poprzeczni prążkowanych” (luty 2014, Warszawa).

dr hab. n. med. Magdalena Sobieska

msobieska(at)ump.edu.pl

Absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu. Autorka i współautorka publikacji naukowych, prelegentka na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Szczególne zainteresowania kliniczne i naukowe dotyczą immunologii. Głównym nurtem badawczy dotyczy zastosowania oznaczeń białek ostrej fazy w medycynie klinicznej.

 

dr hab. n. o zdr. Monika Grygorowicz

grygorowicz(at)ump.edu.pl

Była reprezentantka Polski w piłce nożnej kobiet, wielokrotna mistrzyni kraju w tej dyscyplinie. Wiceprzewodnicząca Komisji d.s. Piłkarstwa Kobiecego oraz członkini Zespołu Medycznego w Polskim Związku Piłki Nożnej. Przewodnicząca Zespołu ds. Fizjoprofilaktyki przy Krajowej Radzie Fizjoterapeutów oraz Pełnomocnik Prezesa KIF ds. Fizjoterapii w Sporcie. Kierownik Zespołu Nauk o Sporcie w Rehasport Clinic FIFA Medical Centres of Excellence. Ekspertka Unii Europejskiej w zakresie programu Erasmus Sport+. Stara się zmieniać status quo sportowej, zwłaszcza piłkarskiej rzeczywistości w kwestii propagowania zdrowego uczestnictwa zawodniczek i zawodników we współzawodnictwie sportowym dzieci, młodzieży i dorosłych. . Autorka i współautorka publikacji naukowych, prelegentka na krajowych
i międzynarodowych konferencjach naukowych. Zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień z zakresu profilaktyki urazów sportowych, fizjoterapii sportowej i medycyny futbolu.

dr hab. n. o kult. fiz. Sławomir Marszałek

smarszalek(at)ump.edu.pl

Absolwent AWF Poznań, Sutherland College of Osteopathic Medicine (Belgia) oraz pierwszy dyplomowany osteopata wykształcony w Polsce. Fizjoterapeuta w Katedrze i Klinice Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Prowadzi badania naukowe dotyczące terapii dysfunkcji, przeciążeń i urazów układu mięśniowo-powięziowego wykorzystując m.in. manualne techniki osteopatyczne, mięśniowo-powięziowe oraz nerwowo-mięśniowe. Autor ponad 100 prac oraz około 150 referatów, warsztatów na naukowych i zawodowych konferencjach krajowych i zagranicznych. Prace badawcze z zakresu manualnej terapii tkanek miękkich zostały trzykrotnie nagrodzone podczas największego kongresu światowego dotyczącego zaburzeń tkanki łącznej – Fascia Research Congress w roku 2012, 2015 oraz w 2019.

Promotor kilkudziesięciu magistrów i licencjatów fizjoterapii.

Jest zaangażowany w pracę krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych i zawodowych: Fascia Research Society (członek założyciel), Towarzystwo Osteopatów Polskich (prezes), Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi (członek zarządu), Stowarzyszenie Osób po Operacjach Onkologicznych Głowy i Szyi (prezes), Polskie Towarzystwo Audiologiczne i Foniatryczne, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii oraz Polskie Towarzystwo Terapii Manualnej (członek).

W praktyce zawodowej specjalizuje się w leczeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń pooperacyjnych związanych z leczeniem onkologicznym u chorych na nowotwory głowy i szyi oraz przeciążeń i urazów sportowych. W roku 2013 był osteopatą polskiej kadry narodowej mężczyzn w piłce siatkowej. Konsultuje i prowadzi terapię m.in. czołowych polskich lekkoatletów, piłkarzy futsalu czy panczenistów.

Kiedyś – czołowy średniodystansowiec w kraju, aktualnie amatorsko biega maratony oraz ultramaratony górskie. Ukończył m.in. Ultra Trial du Mont Blanc, triatlon Ironman oraz kilka ultrabiegów z cyklu Ultra-Trail® World Tour, jako jeden z nielicznych Polaków ukończył cykl World Marathon Majors.

dr n. o zdr. Krzysztof Korbel

kkorbel(at)ump.edu.pl

Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Autor i współautor publikacji naukowych, prelegent na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Uczestnik kursów specjalistycznych w kraju i za granicą. Szczególne zainteresowania kliniczne i naukowe dotyczą chorób kręgosłupa dorosłych i dzieci, ortopedii dziecięcej i rehabilitacji narządu ruchu. Członek towarzystw naukowych; PTF Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, SOSORT Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment Włochy, IRSSD International Research Society of Spinal Deformities USA.

dr n. med. Marta Jokiel

marta.jokiel(at)ump.edu.pl

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. W 2016 roku uzyskała tytuł naukowy doktora nauk medycznych. Od 2009 roku związana z Katedrą i Kliniką Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie pracuje jako fizjoterapeuta i członek zespołu badawczego. Od 2019 roku pracownik Zakładu Fizjoterapii na stanowisku Starszy Wykładowca. W swoich badaniach i pracy interesuje się w szczególności biomechaniką kończyny górnej, zespołami przeciążeniowymi oraz badaniem klinicznym pacjentów z chorobami rzadkimi powiązanymi z kolagenopatiami takimi jak np. zespół Ehlersa-Danlosa i zespół Marfana.

 

dr n. med. Wojciech Manikowski

wojtekmanikowski(at)ump.edu.pl

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, specjalista rehabilitacji ruchowej. Uczestnik kursów specjalistycznych; anatomia palpacyjna, usprawnianie i diagnostyka stawu kolanowego, nieoperacyjne leczenie skolioz, stosowanie materiałów termoplastycznych.

 

dr n. o zdr. Katarzyna Galasińska

kgalasinska(at)ump.edu.pl

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Nauczyciel zawodu.

dr n. med. Janusz Doś

janusz.dos(at)ump.edu.pl

Specjalista fizjoterapii, Kierownik Zakładu Fizjoterapii Onkologicznej w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, nauczyciel akademicki, konsultant wojewódzki w dziedzinie fizjoterapia, członek Zespołu Kontrolerów Krajowej Izby Fizjoterapeutów, doradca ds. rehabilitacji Federacji Stowarzyszeń Amazonki. Działalność badawcza w zakresie optymalizacji i monitorowania procesu fizjoterapii chorych leczonych z powodu nowotworów złośliwych, przede wszystkim pacjentów z powikłaniami i zaburzeniami czynnościowymi układu limfatycznego. Redaktor naukowy polskiego wydania „Limfologii”.

dr n. o zdr. Paulina Tomal

ptomal(at)ump.edu.pl

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Absolwentka Studiów Doktoranckich UMP. W 2018 roku uzyskała tytuł naukowy doktora nauk o zdrowiu. W latach 2013-2019 pracownik Katedry Reumatologii i Rehabilitacji na stanowisku asystenta. Od 2019 roku asystent w Zakładzie Fizjoterapii.

Specjalizuje się w biomechanice i ergonomii układu ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem  biomechaniki chodu; biomechaniki układu ruchu związanego z otyłością, noszeniem plecaków; treningiem w otyłości.

Uczestniczka kursów specjalistycznych, m.in.: analizy chodu z wykorzystaniem systemów optoelektrycznych, elektromiografii powierzchniowej (sEMG), statystyki w medycynie, metody PNF, Kinesiology Tapingu

Wyniki badań naukowych prezentowała na licznych zjazdach krajowych i zagranicznych.

W latach 2017-2018 opiekun Studenckiego Koła Naukowego Biomechaniki.

Członek Polskiego Towarzystwa Biomechaniki.

mgr Magdalena Napieralska

mnapieralska(at)ump.edu.pl

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (2002 r.)

Ponad 20 lat emocjonalnie i zawodowo związana jestem z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji, której działalność skierowana jest do osób po urazie rdzenia kręgowego. Główną ideą FAR jest usprawnianie   i edukacja w odzyskaniu jak największej niezależności w codziennym życiu, z jednym z najcięższych uszkodzeń narządu ruchu jakim jest uraz rdzenia kręgowego, osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wierzę, że dzieląc się wiedzą, pomagamy innym – dlatego moim pacjentom i studentom- staram się przekazać swoje doświadczenie i wiedzę praktyczną, którą zdobyłam podczas dwunastoletniej pracy w szpitalu ORSK im. W. Degi
w Poznaniu, wielu kursów, obozów i warsztatów Aktywnej Rehabilitacji, jak najpełniej.

Praca z ciałem i jej doskonalenie fascynowało mnie początkowo w sztukach walki, które uprawiałam do czasu kontuzji a obecnie w Gimnastyce Tradycyjnej, której jestem instruktorką. W tym roku miałam przyjemność uczestniczyć w powstaniu publikacji („Gimnastyka niesłowiańska od tradycyjnych pozycji porodowych do fizjoterapii”) z przewodnikiem poprawnie wykonywanych ćwiczeń jak i ich oddziaływania na ciało i samopoczucie kobiet  – bo dla nich jest dedykowana, mało jeszcze znana Gimnastyka Tradycyjna. Mam nadzieję, że stanie się ona w przyszłości  tak rozpoznawalna jak joga.

mgr Aleksandra Walczak

awalczak(at)ump.edu.pl

analityk medyczny, magister zdrowia publicznego, ur. W 1956 r. w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczęła w roku 1978 w Zakładzie Genetyki Człowieka PAN na etacie analityka medycznego. Wykonywała hodowle komórkowe, ocenę limfocytów in vitro, próbki tkanek do pomiarów cytometrycznych, oraz prowadziła ćwiczenia dydaktyczne. W roku 1983 podjęła pracę w Instytucie Chorób Wewnętrznych i Alergologii. W latach 1985-1998 pracowała
w Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Pracowni Immunodiagnostyki Akademii Medycznej, gdzie wykonywała m.in. hodowle komórkowe, badania cytometryczne, badania białek ostrej fazy, rozdział białek metodą ELISA oraz oznaczanie stężenia cytokin. Od roku 1998 pracowała
w Katedrze Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Medycznej. W roku 1999 ukończyła studia wyższe na kierunku Zdrowie Publiczne w zakresie Zarządzanie w Opiece Zdrowotnej
i uzyskała uprawnienia pedagogiczne. Od 2007 była zatrudniona w Klinice Fizjoterapii, Reumatologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego na etacie starszego specjalisty naukowo-technicznego w Pracowni Balneologii i Immunologii Wysiłku . Aktualnie pracuje
w Zakładzie Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego, gdzie wykonuje pracę laboratoryjną związaną z działalnością naukową, przygotowuje materiały do ćwiczeń, sporządza bazy danych służące do dokumentacji badań naukowych i do zajęć dydaktycznych. Uczestniczy w pracach badawczych, jest współautorką prac publikowanych w czasopismach krajowych
i zagranicznych. Należy do Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej, gdzie publikowane są prace badawcze, których jest współautorką.

 

dr n. med. Edyta Wdowiak

ewdowiak(at)ump.edu.pl

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, kierunku Rehabilitacji Ruchowej. Certyfikowany terapeuta metody NDT -Bobath, NDT Bobath Baby oraz metody Integracji Sensorycznej uczestniczka wielu szkoleń dotyczących diagnostyki
i usprawniania młodzieży, dzieci i niemowląt. Wykładowca innych Uczelni Wyższych. obecnie słuchaczka Still Academy of Osteopathy w Warszawie.

 

 

dr n. o zdr. Marta Rosołek

mrosolek(at)ump.edu.pl

Ukończyła studia licencjackie oraz magisterskie na kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Obecnie doktorantka w Zakładzie Fizjoterapii Kliniki Rehabilitacji UMP oraz fizjoterapeuta w przychodni „Izomed”. Swoje zainteresowania skupia wokół fizjoterapii osób dorosłych cierpiących z powodu przewlekłego bólu mięśniowo-szkieletowego.

mgr Aleksandra Madziewicz

amadziewicz(at)ump.edu.pl

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Fizjoterapeuta w Klinice Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Ręki Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu. Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Ręki oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. W obszarze zainteresowań klinicznych i badawczych znajdują się szczególnie zagadnienia związane z biomechaniką i fizjoterapią kończyny górnej.

mgr Aleksander Krawczyński

aleksanderkrawczynski (at)ump.edu.pl

Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Uczestnik wielu kursów i szkoleń, głównie w zakresie neurologii dorosłych. W pracy ze studentami kładzie duży naciski na pracę praktyczną zgodną z aktualną wiedzą oraz stara się „zarażać miłością” do neurologii.

mgr Wanda Molska

wmolska(at)ump.edu.pl

Od 19 lat pracownik Uniwersytetu  Medycznego jako nauczyciel  akademicki.

 

mgr Maia Czader

maria.czader(at)ump.edu.pl

Nauczyciel zawodu.