dr hab. n. o zdr. Elżbieta Skorupska

skorupska(at)ump.edu.pl

p.o. Kierownika Zakładu Fizjoterapii

Fizjoterapeuta, Certyfikowany terapeuta inwazyjnych technik w fizjoterapii (Universytet Castilla La-Mancha, Toledo, Hiszpania). Autor wielu publikacji o zasięgu międzynarodowym. Pierwszy autor zgłoszenia patentowego nr P.403467 pt. „Przyrząd do badania mięśni poprzecznie prążkowanych” oraz sposób diagnozowania bólu mięśniowo-powięziowego z wykorzystaniem przyrządu do badania mięśni poprzeczni prążkowanych, autorstwa Skorupska E, Rychlik M, Pawelec W. przedstawione do oceny na Międzynarodowych Targach Nowych Technologii uzyskało następujące nagrody:

Srebrny Medal Brussels Innova, the International Exhibition of Innovation, Entrepreneurship and New Technologies 14-16.11.2013

Brązowy medal Concours Lépine International Paris (30.04-11.05.2014, Francja)

Złoty medal na Euroinvent European Exhibition of Creativity and Innovation (22-24.05.2014 Iasi, Rumunia),

Złoty medal z wyróżnieniem na 29th Invention and New Product Exposition INPEXY (18.06.2014, Pittsburgh, PA)

Dyplom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dla macierzystych uczelni badaczy zaangażowanych w pracę nad projektem pt. „Przyrząd do badania mięśni poprzecznie prążkowanych oraz sposób diagnozowania bólu mięśniowo-powięziowego z wykorzystaniem przyrządu do badania mięśni poprzeczni prążkowanych” (luty 2014, Warszawa).

dr hab. n. med. Magdalena Sobieska

msobieska(at)ump.edu.pl

Absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu. Autorka i współautorka publikacji naukowych, prelegentka na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Szczególne zainteresowania kliniczne i naukowe dotyczą immunologii. Głównym nurtem badawczy dotyczy zastosowania oznaczeń białek ostrej fazy w medycynie klinicznej.

 

dr hab. n. o zdr. Monika Grygorowicz

grygorowicz(at)ump.edu.pl

Była reprezentantka Polski w piłce nożnej kobiet, wielokrotna mistrzyni kraju w tej dyscyplinie. Wiceprzewodnicząca Komisji d.s. Piłkarstwa Kobiecego oraz członkini Zespołu Medycznego w Polskim Związku Piłki Nożnej. Przewodnicząca Zespołu ds. Fizjoprofilaktyki przy Krajowej Radzie Fizjoterapeutów oraz Pełnomocnik Prezesa KIF ds. Fizjoterapii w Sporcie. Kierownik Zespołu Nauk o Sporcie w Rehasport Clinic FIFA Medical Centres of Excellence. Ekspertka Unii Europejskiej w zakresie programu Erasmus Sport+. Stara się zmieniać status quo sportowej, zwłaszcza piłkarskiej rzeczywistości w kwestii propagowania zdrowego uczestnictwa zawodniczek i zawodników we współzawodnictwie sportowym dzieci, młodzieży i dorosłych. . Autorka i współautorka publikacji naukowych, prelegentka na krajowych
i międzynarodowych konferencjach naukowych. Zainteresowania naukowe dotyczą zagadnień z zakresu profilaktyki urazów sportowych, fizjoterapii sportowej i medycyny futbolu.

dr hab. n. o kult. fiz. Sławomir Marszałek

smarszalek(at)ump.edu.pl

Absolwent AWF Poznań, Sutherland College of Osteopathic Medicine (Belgia) oraz pierwszy dyplomowany osteopata wykształcony w Polsce. Fizjoterapeuta w Katedrze i Klinice Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Prowadzi badania naukowe dotyczące terapii dysfunkcji, przeciążeń i urazów układu mięśniowo-powięziowego wykorzystując m.in. manualne techniki osteopatyczne, mięśniowo-powięziowe oraz nerwowo-mięśniowe. Autor ponad 100 prac oraz około 150 referatów, warsztatów na naukowych i zawodowych konferencjach krajowych i zagranicznych. Prace badawcze z zakresu manualnej terapii tkanek miękkich zostały trzykrotnie nagrodzone podczas największego kongresu światowego dotyczącego zaburzeń tkanki łącznej – Fascia Research Congress w roku 2012, 2015 oraz w 2019.

Promotor kilkudziesięciu magistrów i licencjatów fizjoterapii.

Jest zaangażowany w pracę krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych i zawodowych: Fascia Research Society (członek założyciel), Towarzystwo Osteopatów Polskich (prezes), Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi (członek zarządu), Stowarzyszenie Osób po Operacjach Onkologicznych Głowy i Szyi (prezes), Polskie Towarzystwo Audiologiczne i Foniatryczne, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii oraz Polskie Towarzystwo Terapii Manualnej (członek).

W praktyce zawodowej specjalizuje się w leczeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń pooperacyjnych związanych z leczeniem onkologicznym u chorych na nowotwory głowy i szyi oraz przeciążeń i urazów sportowych. W roku 2013 był osteopatą polskiej kadry narodowej mężczyzn w piłce siatkowej. Konsultuje i prowadzi terapię m.in. czołowych polskich lekkoatletów, piłkarzy futsalu czy panczenistów.

Kiedyś – czołowy średniodystansowiec w kraju, aktualnie amatorsko biega maratony oraz ultramaratony górskie. Ukończył m.in. Ultra Trial du Mont Blanc, triatlon Ironman oraz kilka ultrabiegów z cyklu Ultra-Trail® World Tour, jako jeden z nielicznych Polaków ukończył cykl World Marathon Majors.

zdjęcie nr. 5

dr n. o zdr. Krzysztof Korbel

kkorbel(at)ump.edu.pl

Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Autor
i współautor publikacji naukowych, prelegent na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Uczestnik kursów specjalistycznych w kraju i za granicą. Szczególne zainteresowania kliniczne i naukowe dotyczą chorób kręgosłupa dorosłych i dzieci, ortopedii dziecięcej i rehabilitacji narządu ruchu. Członek towarzystw naukowych; PTF Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, SOSORT Society on Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment Włochy, IRSSD International Research Society of Spinal Deformities USA.

zdjęcie nr. 6

dr n. med. Marta Jokiel

marta.jokiel(at)ump.edu.pl

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego
w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. W 2016 roku uzyskała tytuł naukowy doktora nauk medycznych. Od 2009 roku związana z Katedrą i Kliniką Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie pracuje jako fizjoterapeuta i członek zespołu badawczego. Od 2019 roku pracownik Zakładu Fizjoterapii na stanowisku Starszy Wykładowca. W swoich badaniach i pracy interesuje się w szczególności biomechaniką kończyny górnej, zespołami przeciążeniowymi oraz badaniem klinicznym pacjentów z chorobami rzadkimi powiązanymi z kolagenopatiami takimi jak np. zespół Ehlersa-Danlosa i zespół Marfana.

Zdjęcie nr. 7

dr n. med. Wojciech Manikowski

wojtekmanikowski(at)ump.edu.pl

Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, specjalista rehabilitacji ruchowej. Uczestnik kursów specjalistycznych; anatomia palpacyjna, usprawnianie i diagnostyka stawu kolanowego, nieoperacyjne leczenie skolioz, stosowanie materiałów termoplastycznych.

zdjęcie nr. 8

dr n. o zdr. Katarzyna Galasińska

kgalasinska(at)ump.edu.pl

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Nauczyciel zawodu.

zdjęcie nr. 9

dr n. med. Janusz Doś

janusz.dos(at)ump.edu.pl

Specjalista fizjoterapii, Kierownik Zakładu Fizjoterapii Onkologicznej w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, nauczyciel akademicki, konsultant wojewódzki w dziedzinie fizjoterapia, członek Zespołu Kontrolerów Krajowej Izby Fizjoterapeutów, doradca ds. rehabilitacji Federacji Stowarzyszeń Amazonki. Działalność badawcza w zakresie optymalizacji i monitorowania procesu fizjoterapii chorych leczonych z powodu nowotworów złośliwych, przede wszystkim pacjentów z powikłaniami i zaburzeniami czynnościowymi układu limfatycznego. Redaktor naukowy polskiego wydania „Limfologii”.

zdjęcie nr. 10

dr n. o zdr. Paulina Tomal

ptomal(at)ump.edu.pl

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Absolwentka Studiów Doktoranckich UMP. W 2018 roku uzyskała tytuł naukowy doktora nauk o zdrowiu. W latach 2013-2019 pracownik Katedry Reumatologii i Rehabilitacji na stanowisku asystenta. Od 2019 roku asystent w Zakładzie Fizjoterapii.

Specjalizuje się w biomechanice i ergonomii układu ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem  biomechaniki chodu; biomechaniki układu ruchu związanego z otyłością, noszeniem plecaków; treningiem w otyłości.

Uczestniczka kursów specjalistycznych, m.in.: analizy chodu z wykorzystaniem systemów optoelektrycznych, elektromiografii powierzchniowej (sEMG), statystyki w medycynie, metody PNF, Kinesiology Tapingu

Wyniki badań naukowych prezentowała na licznych zjazdach krajowych i zagranicznych.

W latach 2017-2018 opiekun Studenckiego Koła Naukowego Biomechaniki.

Członek Polskiego Towarzystwa Biomechaniki.

zdjęcie nr. 11

mgr Magdalena Napieralska

mnapieralska(at)ump.edu.pl

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu (2002 r.)

Ponad 20 lat emocjonalnie i zawodowo związana jestem z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji, której działalność skierowana jest do osób po urazie rdzenia kręgowego. Główną ideą FAR jest usprawnianie   i edukacja w odzyskaniu jak największej niezależności w codziennym życiu, z jednym z najcięższych uszkodzeń narządu ruchu jakim jest uraz rdzenia kręgowego, osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wierzę, że dzieląc się wiedzą, pomagamy innym – dlatego moim pacjentom i studentom- staram się przekazać swoje doświadczenie i wiedzę praktyczną, którą zdobyłam podczas dwunastoletniej pracy w szpitalu ORSK im. W. Degi
w Poznaniu, wielu kursów, obozów i warsztatów Aktywnej Rehabilitacji, jak najpełniej.

Praca z ciałem i jej doskonalenie fascynowało mnie początkowo w sztukach walki, które uprawiałam do czasu kontuzji a obecnie w Gimnastyce Tradycyjnej, której jestem instruktorką. W tym roku miałam przyjemność uczestniczyć w powstaniu publikacji („Gimnastyka niesłowiańska od tradycyjnych pozycji porodowych do fizjoterapii”) z przewodnikiem poprawnie wykonywanych ćwiczeń jak i ich oddziaływania na ciało i samopoczucie kobiet  – bo dla nich jest dedykowana, mało jeszcze znana Gimnastyka Tradycyjna. Mam nadzieję, że stanie się ona w przyszłości  tak rozpoznawalna jak joga.

zdjęcie nr. 12

mgr Aleksandra Walczak

awalczak(at)ump.edu.pl

analityk medyczny, magister zdrowia publicznego, ur. W 1956 r. w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczęła w roku 1978 w Zakładzie Genetyki Człowieka PAN na etacie analityka medycznego. Wykonywała hodowle komórkowe, ocenę limfocytów in vitro, próbki tkanek do pomiarów cytometrycznych, oraz prowadziła ćwiczenia dydaktyczne. W roku 1983 podjęła pracę w Instytucie Chorób Wewnętrznych i Alergologii. W latach 1985-1998 pracowała
w Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Pracowni Immunodiagnostyki Akademii Medycznej, gdzie wykonywała m.in. hodowle komórkowe, badania cytometryczne, badania białek ostrej fazy, rozdział białek metodą ELISA oraz oznaczanie stężenia cytokin. Od roku 1998 pracowała
w Katedrze Biologii i Ochrony Środowiska Akademii Medycznej. W roku 1999 ukończyła studia wyższe na kierunku Zdrowie Publiczne w zakresie Zarządzanie w Opiece Zdrowotnej
i uzyskała uprawnienia pedagogiczne. Od 2007 była zatrudniona w Klinice Fizjoterapii, Reumatologii i Rehabilitacji Uniwersytetu Medycznego na etacie starszego specjalisty naukowo-technicznego w Pracowni Balneologii i Immunologii Wysiłku . Aktualnie pracuje
w Zakładzie Fizjoterapii Uniwersytetu Medycznego, gdzie wykonuje pracę laboratoryjną związaną z działalnością naukową, przygotowuje materiały do ćwiczeń, sporządza bazy danych służące do dokumentacji badań naukowych i do zajęć dydaktycznych. Uczestniczy w pracach badawczych, jest współautorką prac publikowanych w czasopismach krajowych
i zagranicznych. Należy do Polskiego Towarzystwa Balneologii i Medycyny Fizykalnej, gdzie publikowane są prace badawcze, których jest współautorką.

zdjęcie nr. 13

dr n. med. Edyta Wdowiak

ewdowiak(at)ump.edu.pl

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu, kierunku Rehabilitacji Ruchowej. Certyfikowany terapeuta metody NDT -Bobath, NDT Bobath Baby oraz metody Integracji Sensorycznej uczestniczka wielu szkoleń dotyczących diagnostyki
i usprawniania młodzieży, dzieci i niemowląt. Wykładowca innych Uczelni Wyższych. obecnie słuchaczka Still Academy of Osteopathy w Warszawie.

 

 

zdjęcie nr. 14

dr n. o zdr. Marta Rosołek

mrosolek(at)ump.edu.pl

Ukończyła studia licencjackie oraz magisterskie na kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Obecnie doktorantka w Zakładzie Fizjoterapii Kliniki Rehabilitacji UMP oraz fizjoterapeuta w przychodni „Izomed”. Swoje zainteresowania skupia wokół fizjoterapii osób dorosłych cierpiących z powodu przewlekłego bólu mięśniowo-szkieletowego.

zdjęcie nr. 15

mgr Aleksandra Madziewicz

amadziewicz(at)ump.edu.pl

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego
w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Fizjoterapeuta w Klinice Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Ręki Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu. Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Ręki oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. W obszarze zainteresowań klinicznych i badawczych znajdują się szczególnie zagadnienia związane z biomechaniką i fizjoterapią kończyny górnej.

zdjęcie nr. 16

mgr Aleksander Krawczyński

aleksanderkrawczynski(at)ump.edu.pl

Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku Fizjoterapia. Uczestnik wielu kursów i szkoleń, głównie w zakresie neurologii dorosłych. W pracy ze studentami kładzie duży naciski na pracę praktyczną zgodną z aktualną wiedzą oraz stara się „zarażać miłością” do neurologii.

mgr Wanda Molska

wmolska(at)ump.edu.pl

Od 19 lat pracownik Uniwersytetu  Medycznego jako nauczyciel  akademicki.

mgr Maia Czader

maria.czader(at)ump.edu.pl

Nauczyciel zawodu.